Vakfıkebir Sohbet

admin     14-07-20     Genel     Vakfıkebir Sohbet     80 Defa Okundu

TRABZON’UN VAKFIKEBİR’İ

Trabzon’un Vakfıkebir’i; havasıyla, suyuyla, insanıyla ama en çok da ekmeğiyle ünlü o şirin ilçesi. Sahilin incisi de diyebilirsiniz aslında, sahil boyu yürüyüşüyle hem gelişmiş hem de köy havasında doğallığıyla bir ilçedir. He Trabzon denildiğinde bir duracaksın derler ya hani. J evet gerçekten bir durmak lazım. Çünkü oranın insanı başka bir yaşam düzenine, kızıyla erkeğiyle, çocuğuyla büyüğüyle apayrı bir özgüvene sahip. Yaşamak için ayrı değerlendirmek lazım ama gezip görülmesi gereken ve mutlaka kalınması gereken yerlerdendir. Geçerken bile insanın imrendiği yerdir Vakfıkebir. Trabzon’un giriş ilçelerindendir. Ama gece geçilince tabela görmeye gerek yok… ışıklı iskelesi, sahildeki 3-5 kafesiyle içini ısıtır insanın. İskelesi sahili deyince denizini unutmamak lazım tabi. Sabahın ilk saatlerinde girilen çarşaf gibi denizin tuzu hala üzerimde gibi sanki. Karadeniz’in sabahı çarşaf gibi durgun, öğleni bambaşka bir afet gibi salınan, akşamı hız sevdalısı bir sporcu gibi dalgalı ama gecesi yaşamaktan yorulmuş bir insan misali rutindir.

Korkutur o deniz çünkü karadır kapkaradır hatta. Siyah kumun güzelliğini o zaman fark edersin. O parmaklarının arasından süzülen incecik kum tanelerini avuçladığında anlarsın. Sonra şükür edersin… iyi ki dersin… iyi ki buradayım iyi ki burayı tanıdım. Burada nefes aldım. Vakfıkebir’in denizinden anlaşılır insanları, ilk başta alışmak zordur, ama zaman geçirince anlarsın o terazinin kefesini, ağırlığını ve dengenin ince ayarını. Sen de ayak uydurursun o insanlara 3 cümle ile hayatını özetlemeyi bilirsin Vakfıkebir de J Sıkıntı yok… Hallederiz… Has ettim… Bunlar Vakfıkebir’in olmazsa olmazlarıdır J zaten çocuklar da bunlara göre yetiştirilir okullarda. Çocuk arkadaşlarıyla kavga mı etti? Çocuklardan cevap; “Sıkıntı yok hocam ”. Oğlum/Kızım niye öyle yaptın diye sorarsın eğer dayak atana sorduysan ve sinirliyse cevabı hazırdır“ Has ettim… Eyi oldii ona”. İşler biriktiyse ve işin içinden nasıl çıkacağını bilemeden hayıflanıyorsan Vakfıkebirli birine alacağın cevap bellidir “Hallederuk… yahu ne sıkıntı edeysun”. Güzeldir Karadenizli ile sohbet tabi her yerin insanı farklıdır. Ama olay şu burada mahalle mahalle değişir insan yapısı, sokak sokak, hatta ev ev değişir. Hepsi kendine özgü bir yapıdadır. Her an şaşırtır, bazen beyin yakar tavırları, algılayamazsın, alam veremezsin neden yaptı, niye söyledi diye düşünür durursun. Ama zekisiyle baş edemezsin. Gün görmemiş lafları, esprileri vardır Vakfıkebir’in. .. gitmemiş görmemiş insanlara ufacık bir tavsiyem var. Gidin, gezin, görün ama şunu bilin. O Karadeniz fıkralarındaki insanlar gerçekten orada yaşıyor… Gülmeye hazırlıklı olun, gardınızı alın ve öyle gidin…J Ekmeğini unuttum mu sandınız? Kesinlikle bir sonraki yazıda…

Gamze

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (3 Yorum)

    Gamze 🙂 Ahh trabzon Ekmeğiii😋😋😋 sabırsızlıkla Beklıyorm Yazını…

    trabzon ekmegini bilirim tekirdagdan zaten yarısından fazlası karadenizlidir bende yarı karadenizli sayılırım gerçekten insanları sıcak kanlı cana yakındır heleki trabzon ekmegi varya sıcak sıcak alıp yiyeceksin üfff 🙂 yüregine sağlık gamze hanım.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?İçerikler

Sohbet sitesi insanların boş vakitlerini en iyi şekilde değerlendirerek, arkadaş edinmesi için açılmıştır.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2020 Tüm hakları saklıdır. LakLakChat.COM Bedava Sohbet Sitesi, Chat Odaları